skip to Main Content
yurtdisi-universite-
YURTDIŞI ÜNİVERSİTE

Yurt dışı üniversite eğitimi, bilginin doğru yerden doğru zamanda ve doğru mekanda alınmasıdır. Eğitime ve bilime en çok yatırım yapan ülkelerin üniversite sistemine dahil olmak gençlerimize sağlam bir eğitim ve bireysel yaşama becerisi kazandıracaktır. Kariyer planlamasında öğrencimizi rakiplerinin önüne taşıyacak bilgi ve beceriye sahip olmasına sebep olacaktır. Bu eğitim; öğrencilerimize ileri seviyede yabancı dil yetkinliği ve deneyimleme imkanı verecektir.

Amerika’daki üniversitelerde lisans eğitimi almak için öncelikle uluslararası geçerliliği olan İngilizce dil sınavları olan TOEFL veya IELTS’ten gerekli skoru almış olmak gerekmektedir. Daha sonra sizin GPA (ortalama)’nize ve ülkemizdeki üniversite giriş sınavına benzer akademik bilgileri ölçen SAT ve ACT sınavlarının skorlarına bakılır. Bu yöntem direkt kabul almak için uygulanabilir. Diğer bir yöntem ise Yüksek Okula (iki yıllık) (community college) yazılarak orayı bitirdikten sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlamanız şeklindedir. Her iki tercihte de son bitirdiğiniz 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. Yüksek okullar (community college) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Birincisi, yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak, 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman düşük bir TOEFL derecesiyle ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf yapabilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler. Ayrıca bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar. Bir üçüncü yöntem ise Pathway dediğimiz 1, 2 veya 3 dönemlik kurslara katılmaktır. Bunlar için belirli bir TOEFL veya IELTS skoru ve belirli bir ortalama derecesi gerekmektedir. Bu kurları bitirdikten sonra direkt yerleşme imkanınız olur.

Kanada’da eğitim devlet güvencesi ve kontrolü altındadır. Bu da eğitimin kalitesini ve standartlarını oldukça artırır. Öğrencilik boyunca verilen çalışma izni ve öğrencilik sonrası göçmenlik ve çalışma izni hakları da Kanada’ya olan ilgiyi artırmaktadır. Kanada’da da lisans okumak isteyen öğrencilerin öncelikle mezuniyet not ortalamalarını yüksek tutmaları gerekmektedir. Sonrasında bütün ülkeler için geçerli olan IELTS ve/veya TOEFL’dan gerekli skoru almaları istenir. Sistemleri Amerika’nın sistemine benzemektedir. Polytechnic diye adlandırılan Yüksek okullarda istenirse 2 yıllık bir eğitim alınabilir. Bu 2 yıllık eğitimin sonunda istenirse lisans derecesi için üniversitelere alınan krediler transfer edilerek bu üniversitelerden lisans derecesinde mezun olmak mümkündür. Daha çok kariyer odaklı olan bu okullar öğrencilerini sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda hedefe yönelik bir biçimde yetiştirmektedir.

İngiltere’deki lise eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye’de bitirdiğimiz lise diplomasıyla İngiltere’deki üniversitelere kabul şartlarımız farklı olacaktır. Türkiye’de liseyi bitirmiş öğrenciler İngiltere’de yeterli görülmeyeceği için, yani A Level kabul edilemeyecekleri için onlara bir sene boyunca temel derslerin verildiği Foundation yılı okutulur. Amerika’da geçerli olan TOEFL veya IELTS’ten gerekli skoru alma şartı burada da geçerlidir. Ayrıca Foundation için de düşük de olsa belirli bir skor almak gerekir. Çoğu İngiliz üniversitesi sadece IELTS’i kabul etmektedir. Bu sebepten dolayı İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerin foundation programı öncesinde İngilizcelerini geliştirebilecekleri dil okullarına veya hazırlık programlarına katılmaları gerekmektedir.

İngiltere’ de lisans eğitimi genel olarak 3 yıl sürmektedir. İstisna olarak, mimarlık, tıp gibi programların süresi daha uzundur. Bununla birlikte, İngiltere’deki lise eğitim sistemi de farklı olduğu için Türkiye’de bitirdiğiniz lisenin diploması ile İngiltere’deki üniversitelere kabul almak çok zordur. Türkiye’deki okullardan mezun öğrencilerin üniversite eğitimlerini İngiltere’de alabilmeleri için 1 yıllık foundation programını tamamlamaları gerekmektedir. Bu program İngiltere eğitim sistemine uyum sağlayabilmek ve eksik dersleri almak içindir. Bir öğrencinin not ortalaması çok yüksekse ve İngilizce dil sınavlarından yüksek bir skoru varsa veya Türkiye’deki liselerden IB, A Level diplomalarından birine sahipse direkt 1. sınıftan başlayabilir.

Foundation eğitimi genel olarak özel eğitim kurumlarında(INTO, Study Group) yada üniversitelerin kendi bünyesinde verilebilmektedir. Her kurumdan alınan foundation her üniversitede ve her bölümde geçerli olmayabilir o yüzden buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Foundation programına kabul edilebilmek için genel olarak minimum IELTS 5.5 şartı koşulmaktadır.

Bazı üniversitelerde ve yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde Foundation yeterli olmayabilir ve bu durumda A Level diploması istenmektedir. A Level Lise eğitiminin yoğunlaştırılmış olarak sunulmasıdır.

Öğrencilerin Avrupa tercihinde ön plana çıkanlar; kaliteli ve standartları olan, coğrafi olarak ülkemize yakın, ekonomik bir eğitim ve aynı anda iki yabancı dili geliştirme şansını elde etmektir. Her ülkeye göre farklılıklar gösterse de Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde lisans eğitimi almak istiyorsanız öncelikle okumak istediğiniz üniversitedeki bölümün öğretim dilini iyi seviyede bilmeniz gerekmektedir. Eğitim dili İngilizce ise TOEFL veya IELTS’ten istenilen skoru almak yeterli olacaktır. Bazı üniversitelerde dil hazırlık yılı da verilmektedir. Bütün bunların dışında mezuniyet not ortalamanız yine kabul aşamasında önemli bir rol oynar. Almanya’da lisans okuyabilmek için ülkemizdeki ulusal üniversiteye giriş sınavını kazanmış olmamız ve okumak istediğimiz ilgili bölüme veya muadili bir bölüme yerleştirilmiş olmamız gerekmektedir.

Back To Top
Ara